top of page
Габра кадър от дрон.jpg

Село Габра се намира на около 35 километра югоизточно от София. Разположено е в диплите на Средна Гора. Край селото има многобройни малки водоеми, предлагащи добри условия за риболов. Покритите с широколистни и иглолистни гори хълмове край селото са приятно място за разходка или велотуризъм. На 2-3 километра от селото по асфалтов път се стига до ловно стопанство "Искър". Доскоро то, е било нещо като тера инкогнита за простосмъртния българин. Сега срещу заплащане всеки може да разпуска там. Достъпът до ловното стопанство не е свободен. Може да бъде посетено само след предварителна уговорка. Входът на ловно стопанство "Искър" е откъм гр. Самоков.

Габра видяна от дрон - 

снимка Надя Атанасова

В стопанството на около 40 000 дка са разселени към 600 бр. благороден елен, елен лопатар – 1200 бр., дива свиня – 400 бр., муфлон – 70 бр., сърна – 50 бр. От хищниците се срещат вълк, лисица, бялка, дива котка, видра, златка и язовец. Освен ловни излети предлагат и фотосафари, както и конна езда в много красиви местности на източния бряг на яз. Искър. Стопанството разполага с хотелска част с капацитет 8 двойни стаи, както и трофеен музей и ловен дом.

На около 3 км. пеша от Габра се намира местният язовир, популярен сред рибарите като Тараторското.  Страстните въдичари може да пробват слуката си в улова на сом, костур, клен (речен кефал), пъстърва, шаран, толстолоб, каракуда, лин, уклей, червеноперка, слънчева рибка.

Язовир Габра - Тараторското

Някои от снимките в тази галерия са от сайтът      https://rila.ws

Рибарите, много често използват добрите условия и възможности за бивакуване на открито (къмпинг). Други предпочитат излет за един ден. В многобройните по-малки водоеми пръснати на много места можете да се насладите на тишината и спокойствието, тъй като те са по-рядко посещавани. Риболова в язовир "Габра" (Тараторското) е платен. Цените може да видите в секция "Риболов"

Мария Минчева

В землището на селото се намира първата въгледобивна мина в страната – Мина Чукурово, в която за първи път са добити въглища през 1856. Добивът на въглища в Перник и в района на Тревненския Балкан започва малко по-късно, съответно през 1872 и 1874 година. Първите сведения за наличието на въглища в землището на село Габра (тогава Чукурово) датират от пролетта на 1856 г., когато в "Цариградски вестник" излиза съобщение, че придошлата местна река разкрила афльориментите на въглищните пластове. Вероятно местното население е знаело доста преди това за залежите на въглища в района, но го е скривало умишлено, за да не привлича вниманието на турците. Въглищата се добиваха в открит рудник.  През януари 2015 година мина "Чукурово" спря работа. Бяха закрити много работни места, това беше основния поминък на габренци.

"GABRAWOOD"

В мина "Чукурово" е сниман клипа към песента на "Атлас" - "Кукла". В края на май 2013 г. в Мина Чукурово се снима и холивудска продукция с участието на Антонио Бандерас и Мелани Грифит. Любовта между тях пламва по време на снимките на "Две са твърде много" (1995). Бандерас се развежда с първата си жена и през 1996 г. сключва брак с Мелани Грифит. От тогава двамата не са снимали заедно. Филма се казва "Automata" (на български се превежда "Живи Машини") и излезе на екран през октомври 2014 година. Много сцени в него са заснети в България и по-конкретно в кино центъра "Бояна". В тази връзка във Фейсбук се появиха колажи сравняващи предградието на Лос Анджелис – Холивуд със село Габра. Благодаря на Мария Минчева и нейната дъщеря за интересната идея и предоставената снимка.

Екипа снимащ филма беше доста голям (все пак бюджета на продукцията е 15 милиона долара). В центъра на селото бяха паркирали 20-30 камиона с техника, оборудване и дори столова и лечебница. Повече може да прочетете в раздела "Габра в киното"

Антонио Бандерас

Снимка: Моника Методиева

Антонио Бандерас и децата от Габра

Децата от ОУ „Отец Паисий“ успяха да вземат автограф и да се снимат за спомен с Антонио Бандерас. Авторските права за тази снимка са на децата от Габра и по специално на Моника Методиева. Надявам се, ще разрешат да я ползвам за сайта :)

Друг филм заснет в мина "Чукурово" е "На педя от земята" (2016), на режисьора Максим Генчев. Действието се развива през 1951 г., началото на Студената война. На една разпасана гранична застава, формално охраняваща запечатана нацистка уранова мина, пристига нов командир – лейтенант Кралев, със семейството си. Синът му Михаил е само на 10, но бързо се адаптира към суровите военни условия, за разлика от майка си Цурка, която мечтае за лукса на градския живот. Лейтенант Кралев веднага въдворява желязна дисциплина в личния състав, но още на следващия ден в заставата започват да се случват потресаващи убийства. Малкият Михаил попада в ръцете на убиеца и полита в дълбока пропаст... Дали корените на едно изсъхнало дърво ще спасят малкия герой, или ще станат причина да проумее, че всеки се е вкопчил трагично в нещо свое, над пропастта на гротескното си битие, без да разбира, че виси само на педя от земята.

Информацията е от http://siff.bg

Мина Чукурово - видео от дрон

на Алекс Марков

До селото се стига, след като слезете от магистрала „Тракия“ на отбивката за Нови Хан. В центъра на Нови Хан има указателна табела за село Габра. Разстоянието е 13 километра. Ако желаете да посетите язовира, подминавате село Габра и на около 2 километра след него има указателна табела за „Спортен риболов“. От тук до язовира пътят е черен. Често използвани названия на язовир Гарба са - „Тараторското“ и „Горно Габренско езеро“. Ако пропуснете отбивката след 200-300 метра ще стигнете до оградата на ловно стопанство „Искър“. Язовира е обточен от всички страни със канал, чиято цел е да не се повишава твърде много нивото на водата, и да не се създава опасност от преливане. По дигата на канала има черен път, които дава достъп до всички точки на язовира.

По време на Софийската криза със сметището в Суходол, имаше предложение боклука на София да се складира в сметище на територията на Мина "Чукурово". Местните жители не допуснаха камионите с боклука да влязат в мината. На входа на селото където бяха спряни камионите със софийския боклук  е изграден малък параклис - "Св. Николай летни".

Мина Чукурово зима.jpg

Снимка от дрон на Надя Атанасова

Мина Чукурово

Брънковския параклис

На 2 километра източно от селото се намира манастира „Свети Димитър“. Той е отворен за посетители само в последната събота на месец август, когато там се провежда традиционния събор за деня на миньора, както и на храмовия празник – Димитровден. От манастира е оцеляла само църквата – доста малка и скромна сграда. В миналото е имало и магерница, както и помещения за спане на монасите. В социалистическо време там е имало ученически лагер, но и от него не е оцеляло нищо – освен жалки развалини. Оттам ако продължим още 4 километра достигаме до Брънковци – една от махалите на Вакарел. На висок хълм край Брънковци ("Брънковска китка" - 1037 м.н.в.) се намира малко параклисче, от което се разкрива чудесна гледка във всички посоки – на изток към Ихтиманското поле, на юг към високите върхове на Рила, вижда се и част от Софийското поле.

Край Брънковския параклис

Видеоклипът е от предаването "Неразказани приказки" на телевизия News 7. От него може да научите интересни неща за историята, традициите и обичаите на Габра.

Видеоклипът е от ефира на телевизия Канал 3. Тук може да видите кукерският обичай от 2 януари 2016 г., състоял се в село Габра.

Ден на миньора 2019.jpg

Снимка: Младенка Павлова

Габра видяна от самолет Филип Илиев.jpg
Чукуровската чаршия.jpg

Снимка: НЧ "Стоян Богданлийски 1931"

Източници:

1) Ива Ковачева, "Габра през годините назад"

2) Читалище "Стоян Богданлийски"

3) Wikipedia.org

4) в. "Труд"

5) Благодаря на М. Минчева за предоставените снимки и информация 

6) Телевизия News 7

7) Канал 3

8) Телевизия bTV

bottom of page