top of page

Мина Чукурово

Източник: Ива Ковачева, "Габра през годините назад"

Мина Чукурово

Мина "Чукурово“ е открит рудник, в който са добивани лигнитни въглища, които са сред най-бързо горящите в цялата страна. Намира се в Западна България, непосредствено до село Габра. Това е най-старата въгледобивна мина в България. В нея за първи път са добити въглища през 1856 година. Първите сведения за наличието на въглища в землището на село Габра (тогава Чукурово) датират от пролетта на 1856 г., когато в "Цариградски вестник" излиза съобщение, че придошлата местна река разкрила афльориментите на въглищните пластове. Вероятно местното население е знаело доста преди това за залежите на въглища в района, но го е скривало умишлено, за да не привлича вниманието на турците. По същия начин според друго местно предание, след едно земетресение в района на селото избликнал горещ минерален извор, който жителите на Чукурово затрупали с овчи кожи и вълна.

Мина Чукурово

Паралелно с лигнитните въглища в околните гори местното население е правело жижници, в които са произвеждали дървени въглища. Нуждата от въглища за самоковите в близкия Самоков била причината за началото на разработването на въглищни залежи от османската държава. От вестник "Дунав" от 2 юли 1872 става ясно, че годишният добив надвишава 500 тона. Това дава основание да се смята, че мина Чукурово е най-старата въгледобивна мина в България. Добивът на въглища в Перник и в района на Тревненския Балкан започва малко по-късно, съответно през 1872 и 1874 година. През 1906 година в района на Чукуровското находище минава геологът Ростислав Берегов, руснак по произход от тогавашната "Дирекция на подземните богатства". Пише рапорт до правителството, в който съобщава, че районът на находището трябва да се проучи.

Мина Чукурово

Езеро в мината

Това не е направено, но рапортът прави впечатление на друг служител от дирекцията Светослав Марков, който лично посещава района на находището и впоследствие купува голям участък от него. Така Марков заедно със съдружникът си д-р Симеонов от БЧК започва да експлоатира находището. На същият този доктор Симеонов му прави впечатление хумата, отличаваща се с еластичност и огнеупорсност. Той купува участък в местността "Банището", като нарича концесията си "Света Марина". Впоследствие акционерното дружество "Изида" купува концесията и в периода 1912-1913 година изгражда въжена линия за превоз на хумата до гара Новоселци. Това съживява района и благоприятства добре за въгледобивната концесия.

Мина Чукурово

Въпреки примитивния начин на добиване на въглищата в навечерието на Първата световна война добивът достига 2 000 тона. Войната забавя развитието на концесията тъй като всички мъже са мобилизирани.

Непосредстено след войната – през юли 1919 година собственикът отново започва разработването на своя периметър, но вече с много по-голям замах. Доставя  вагонетки, построява дековилна линия и за пръв път прилага взривни работи. За пръв път се прилагат класически минни операции: откриване, подготовка, провеждане на взривни работи и добив на въглища. Ясно са разграничени и специалностите: бомбаджия, майстор-копач, крепач, извозвач и др.

     Перспективата на басейна започва да привлича апититите и на други наши предприемачи. Един от тях – Губиделников – предлага доста съблазнителни условия, виждайки че мината би увеличила значително неговите капитали.

Изоставената мина Чукурово - видео от дрон

Автор: Alex Markov

Сделката не се осъществява, но в края на 1938 година при Светослав Марков отново се явява Губиделников, този път с държавен служител, който идва от страна на правителството и поставя на собственика съвсем ребром въпроса – да предостави своя периметър на г-н Губиделников, тъй като находището се разработва много примитивно, добивът е малък, а страната изпитва глад за такава суровинна.  „В противен случай концесията ще Ви бъде отнета“ - заявява държавният служител инж. Дянков. Това, разбира се, се оказва чиста игра. Малко по-късно, със същият апетит се явява и собственикът на концесията „Паисий“ - Сливенски мини, който предлага заедно със Светослав Марков да образуват акционерно дружество. Марков, който не разполага с капитал, продава къщата си в София и  започва с малък обем минноподготвителни работи. През май 1939 г. е направена първата копка на първата шахта. Работата в нея е ръчна, тежка и опасна. Въглищата от шахтата с вагонетки се карат до товарището на въжената линия, над назначението на рудник „Чукурово-запад“. Отначало вагонетките се бутат на ръка, а по-късно се теглят от коне. Минните работи, преди залагане на шахтата и след това, се водят от Александър Лугвиненко (бивш белогвардеец). Години наред той е не само технически ръководител, но и счетоводител, касиер и завеждащ смяна. Работи в мината и след национализацията - до 1956 година.

      Създаденият подземен рудник осигурява тежък физически труд на много семейства от селото.

     „Около Нова година и Ивановден имаше  тежки сегове. Вълците слизаха от балкана и ходеха по сокаците като кучета. В двора ни влизаха. Когато трябваше да будя Борис за първа смяна, все тъпчех около прозореца, та ги виждах. Нямахме часовник и гледах да зърна светлина на карбидна лампа. Понякога комшията викнеше край плета: „Ку-ку-ри-гууу“, а един път си направи майтап – изкукурига посред нощ. После не можех да му вярвам... един ден доведоха Борис с обгорели ръце и лице. А панталоните – целите в кръв от изранените колене. Страшни болки. Едва се измъкнал жив от галерията. Смъкнах веднага мехурите и облях раните със зехтин. Едно ли е било“ (Мария Филипова).

    „...Зимата мъжете ни подгизваха в затлачените рудници и галерии, а от пролет до есен и по нивите работеха. Носех будилника в торбето при яденето и го навивах за втора смяна. Понякога и аз и други жени носехме топла чорба на мъжете си и влизахме  чак вътре в галериите“ (Стоименка Пашова).

     Събитията около 1944 година временно спират експлоатацията като дотогава добивът на въглища е достигнал 20 000 тона. Национализацията на 21.ХІІ.1947 г. заварва концесията с около 17 000 тона годишен добив, дековилна надземна линия от стария рудник до станцията на въжената линия – 1470 метра, подземен железен път – 1530 метра, 36 вагонетки, един мотор „Доиц“ - 26 к.с., 4 нафтови и петролни моторчета по 6 к.с., 2 помпи и други по-дребни съоръжения. Правителството обръща сериозно внимание на това находище, влязло в състава на Софийския каменовъглен басейн, предимно като стратегически изгодно и отпуска средства за проучване на района. Дотогава по данни на геолога Коняров на Чукурово са сочени запаси от 1,6 млн. тона.

     Комендант на мината непосредствено след национализирането е и Крум Лазов. Малко след него Мирчо Хафузов – комендантът подобрява труднопоносимата руднична атмосфера с избиване на вентилационен комин в дъното на минните изработки, макар че предложението му отначало е тълкувано като плод на фантазия. Трайна следа в промяната на минния облик оставя назначеният през 1955 година директор на мината Христофор Христов. Доставя се тежка и модерна механизация, внедряват се руските крачещи екскаватори и роторните багери. Преминава се от подземно на надземно разработване и ж.п. извоз за откривка. Построява се битова площадка, външни насипища, тягова подстанция.

     Проучвателните работи показали, че на места, особено на афльориментните зони  въглищата са сравнително плитко и това налага преориентация към системата на разработване. През 1949 година се извършва първото загребване с багер, прехвърлен от мина „Пирин“ в западната част на находището – местността Белая. По същото време пред входа на подземния рудник „Млада Гвардия“ се построява първият бункер с вместимост 20 тона. Тук се извършва първият опит за сепариране на въглищата, като се поставя и наклонена скара и вече се добиват две класи. Подземните минни работи се прехвърлят и в западната част под името „Чукурово-1“.  За пресяване на въглищата от „Чукурово-1“ се построява дървена сепарация. Въглищата се извозват по въжена линия. Разработва се генерален проект за подземен начин за изземване. Построяват се травербанд, назначение, баня, стол и здравна служба.

Мина Чукурово

Десислава Трендафилова

Миньори в рудника

     След задълбочен анализ и преоценка от страна на съветския специалист Николай Александрович Руски се разработва по-ефективен проект за надземно иззимване на въглища. Излизат подземните майстор-копачи и много от тях стават механизатори, булдозеристи, багеристи, шлосери.    

През 1957 година е открита ж.п. линия Чукурово-Вакарел. Обемът на откривните работи се разширява. По новата ж.п. линия ежедневно се движат стотици вагони пълни с въглища.

     Май 1960 година. Краят на работната седмица. Голямо свлачище повлича дъсчената сепарация. С денонощна колективна работа е построен 1700 м. лентъчен извоз.

     През 1960 добивът на въглища постепенно достига 1 183 000 тона годишно.

    След 1989 г. мината продължава дейността си. В началото функционира като държавно предприятие. След това Христо Ковачки получава концесия и рудника продължава да работи доста години като като частно предприятие. 

     Мина "Чукурово" прекрати дейността си в началото на 2015 година.  Жителите на селото се надяват да бъде подновен добивът на въглища, тъй като това беше основния поминък на габренчани.

Кадър от филма "На педя от земята" на режисьора Максим Генчев заснет в мина Чукурово.

Мина Чукурово

MG ENDURO X 2017 PRO Мина Чукурово - видео от дрон

Видео клип "Изгубени в миналото - мина Чукурово" на Мултимедиен клуб "Ескимо"

bottom of page